Tarih: 24.10.2021

Yumurta Üreticiler Merkez Birliği (YUM-BİR)

03.01.2013

YUM-BİR, Yumurta üreticileri tarafından 2006 yılında, 5200 sayılı Tarımsal Üretici Birlikleri Kanunu hükümlerine göre, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının onayı ile kurulmuş, Türk Yumurta Sektörünün sorunlarına çözüm aramak ve üyelerinin hak ve menfaatlerini korumak amacıyla çalışan bir üretici örgütüdür. Bünyesinde yumurta üretiminin yoğun olduğu İl/ilçelerde kurulmuş 12 Birlik ve 400 civarında üyesi bulunmaktadır. Bunlar, Bolu, Çorum, İzmir, Afyonkarahisar, Kayseri, Konya, Bandırma, Başmakçı, Tavşanlı, Manisa, Gaziantep, Balıkesir Yumurta Üretici Birlikleridir. Tüm üyeleri Tarım ve Orman Bakanlığına kayıtlı olup, Bakanlığın belirlediği şartlarda üretim yapmaktadır.

YUM-BİR, bir üretici örgüt olarak, sağlıklı sürülerden sağlıklı yumurta üretilmesi yönünde çaba sarf eder; üyelerinin rekabet gücünün ve refahının artırılmasını, işletmelerde verimliliğin, yükseltilmesini esas alır.
YUM-BİR yumurtanın besleyici değerini topluma anlatılması ve yumurta tüketiminin artırılması yönünde basın ve sosyal medya aracılığı ile tanıtım faaliyetleri yürütür.
YUM-BİR, yumurta sektörünü Ulusal ve Uluslararası platformlarda temsil eder, sektörde düşünce ve hareket birliği oluşturmayı hedefler.

Turkish Egg Producers Association
Turkish Egg Producers Association is a producer organization that was established in 2006 and approved by Ministry of Food, Agriculture and Livestock according to the provisions of the “Law No.5200 on Agricultural Producer Unions”. The association has 12 members which are Ankara, Bolu, Çorum, İzmir, Afyonkarahisar, Kayseri, Konya, Bandırma, Başmakçı, Tavşanlı, Manisa, Samsun, Gaziantep and Balıkesir Egg Producers Unions; and totally 3740 producers are members of these unions. All of our members operate according to the standards set by the Ministry of Food, Agriculture and Livestock.

The main purpose of Turkish Egg Producers Association is to protect rights and interests of its members, to produce safe eggs from healthy flocks, to increase egg consumption, to provide technical support to its members, and to pioneer the developments in Turkish poultry sector in a view to track the world trends.