Tarih: 24.10.2021

18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlu Olsun

Çanakkale Savaşı
Çanakkale Savaşı, Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında 1915’te Anadolu’nun Gelibolu Yarımadasında yapılan deniz, kara ve hava savaşlarıdır.
Tarihin en kanlı cephe savaşlarından bir olan Çanakkale Muharebelerinin Nedenleri:

Çanakkale Savaşı Sebepleri
* İtilaf Devletlerini Osmanlı İmparatorluğunun başkentini alarak boğazların hakimiyetini ele geçirmek.
* Rusya Çarlığına yapılacak yardımlarda güvenli bir yol açmak
* Osmanlının payitahtını ele geçirerek Almanya’nın bir müttefikini savaş dışı bırakmak
* İngiltere’nin Hindistan’a uzanan sömürge yollarının güvenliğini sağlamak istemesi.
Çanakkale Savaşının Başlaması
A- Deniz Harekâtı
İngiliz Savaş Konseyi Winston Churchill’in planları Sackville Carden’ın desteğini de alarak Gelibolu Yarımadasını donanmayla geçerek Osmanlının başkentini ele geçirmeyi ön gören planı uygulamaya koydu.
İtilaf Devletlerinin donanmaları 1915 yılının şubat ayında saldırılarına başladılar (19 Şubat 1915).  Müstahkem Mevki Komutanı Cevat Paşa emrindeki Osmanlı tabyaları çok başarılı bir savunma yaptılar. İtilaf Devletleri donanmaları ara verdikleri saldırılarına 18 Martta tekrar başladılar. Ancak Nusret Mayın Gemisinin Çanakkale Boğazına yerleştirdiği mayınların İtilaf donanmasına ağır kayıplar vermesi, Osmanlı tabyalarının başarılı atışları ve özellikle Birleşik Krallığın en önemli zırhlılarından biri olan Ocean’ın Seyit Ali Onbaşı tarafından batırılması ile müttefik donanması ağır bir yenilgi alarak çekildi.
B- Kara Harekâtı
İtilaf Devletlerinin deniz harekatı başarısız olunca Çanakkale Savaşlarının en kanlı bölümü olan kara harekatı planladı. Kara harekatı 25 Nisan  tarihinde başlayıp 9 Ocak tarihine kadar devam edecektir.
Osmanlı Devleti 18 Mart 1915 tarihinde kazandığı büyük zaferden sonra kara harekatına karşı hazırlıklara başlayarak 5. Orduyu kurmuştur. Bu ordunun başına da Liman Von Sanders atanmıştır.