Tarih: 29.11.2021

Yumurta ile Yaşama Kusursuz Bir Başlangıç!

Yumurta ile Yaşama Kusursuz Bir Başlangıç!

Dünya Yumurta Günü, 13 Ekim 2017

Dünya Yumurta Günü’nün kutlandığı 13 Ekim 2017 gününe, kabuk çatlama sesinin eşlik ettiği muhteşem bir başlangıç yapıldı. Bu yıl düzenlenen uluslararası etkinlikler ve kampanyalar ile yumurtanın dünya nüfusunun beslenmesine yaptığı önemli katkı, doğum öncesinde dahi insan gelişimine sağladığı katkıya vurgu yapılarak anlatıldı.

Yumurta Hepimizin Vücudu için Yararlı!

İnsan yaşamının en erken gelişim dönemlerinde çok önemli katkılar sağladığı bilinen yumurta, düzenli tüketildiğinde yaşam boyu vücuda yarar sağlamayı sürdürür. Dünya nüfusunu sürdürülebilir biçimde besleme gücüne sahip olan yumurtanın içeriğindeki yüksek kaliteli protein ile esansiyel vitaminler ve mineraller; fötal gelişim, küçük çocuklarda sağlıklı beyin gelişimi ve okulda, işte ve oyunda dikkat ve odaklanma düzeyini artırmak için gereklidir.

Yumurtanın çocuklar başta olmak üzere insanların sağlığına sağladığı kanıtlanmış katkıların anlatılabilmesi için bu yılki Dünya Yumurta Günü etkinliklerinde genç, yaşlı tüm katılımcıların kullanıcısı oldukları sosyal ağlarda yumurtaya dair en gülünç şakalarını paylaşıp, herkesi gülmekten “çatlatmaları” istendi.

Küçücük Bir Yumurta Bize Büyük Fırsatlar ve Kocaman Bir Gülümseme Sunuyor!

Bu yılki kutlama Dünya Yumurta Teşkilatı (WEO) tarafından düzenlendi. WEO Genel Müdürü olan Julian Madeley bu yılın gülümseten etkinliklerini şu sözlerle anlattı: “Son 22 yıl içerisinde yumurtanın yaşamımız üzerindeki olumlu etkilerini anlatmaya gayret ettik. Yumurtanın dünya genelinde yararlı olmakla kalmadığını, dünya genelinde komik olduğunu da keşfettik! Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde, yüksek kaliteli protein temel bir ihtiyaç ve bu çok önemli meselenin iyi anlatılması gerekiyor. Öte yandan, çocukları ve ebeveynlerini, inanılmaz küçük bir cevher olan yumurtanın bizleri güldüren yönlerini anlatmaya cesaretlendirerek azami insana ulaşmaya çalıştık.”

Yumurta Hızını Aldı Bir Kere!

Dünya Yumurta Günü, Avustralya’dan Zimbabve’ye, dünya genelinde kırkı aşkın ülkede kutlanıyor. Geçen yılki kutlamalar, uluslararası yardım kuruluşlarından birinci lig futbol takımlarına kadar çok çeşitli kuruluşlar tarafından sahiplenilmişti. 2017 yılı kutlamalarında yumurtanın gülümseten yönleri anlatılarak çok daha geniş bir kitleye ulaşılması hedeflendi.

Yumurtanın dünyada iyilik yapmak adına sağlayabildiği güç, Uluslararası Yumurta Vakfı’nın Svaziland’da yürüttüğü Kenan Projesi ile somut bir şekilde ortaya kondu. Yumurta endüstrisinin, insanlığın büyük ihtiyaç duyduğu yüksek kaliteli bir protein kaynağı olarak yumurtanın üretimindeki ortak gayretleri, yetersiz beslenmenin günlük hayatın bir gerçeği olduğu yetim çocuklar ile kırsal alan çocuklarının ve tahminen bir milyar kişinin beslenmesine olanak tanıyor.

Doğanın Bu Üstün Protein Kaynağını Duymayan Kalmasın!

İçinde temel besin maddelerinin yanı sıra bir dolu iyilik olan yumurta, insanların beslenmesi için kusursuz bir seçenek. Bu kolay anlatılabilir ve anlaşılabilir mesajı çevrenizle paylaşın. Biz paylaştık ve bu yıl da yumurta hepimizin yüzünde kocaman bir gülümseme bıraktı.