Tarih: 29.11.2021

Tarımsal ürünlerde ihracat İadesi

Tarımsal ürünlerde  ihracat İadesi

Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu kararıyla, 1 Ocak 2018’den sonra ihracatı gerçekleştirilmek kaydıyla ihracat iadesi yardımı yapılacak tarımsal ürünler ile azami ödeme oranları belirlendi. İhracat iadesi yardımı yapılacak ürünler arasında yumurtada var. Yumurtada ihracat iadesi  40 TL/1000 adet, miktar barajı %65, azami ödeme oranı %10 olarak belirlendi
Tarımsal ürünlerde ihracat iadesi yardımlarına ilişkin Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu Kararı, 12 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlanarak, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.
Karara göre, Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu ödenekleri çerçevesinde karşılanmak üzere, kararda yer alan ürünlerin ihracatında, yine kararda belirtilen ihracat iade miktarları, azami ödeme oranları ve miktar barajları dikkate alınarak ihracat iadesi yardımı sağlanacak.
Kimler, nasıl yararlanabilecek?
İmalatçı firmalar, kendi dış ticaret şirketleri ya da şirketlerinin de yer aldığı aynı kuruluş bünyesindeki bir dış ticaret firması kanalıyla ihracatı gerçekleştirmeleri ve dış ticaret firmalarının hak edişlerini imalatçı firmalarına devretmeleri durumunda teşvikten faydalanabilecekler. İhracatçı firmalar hak edişlerini ürünü satın aldıkları imalatçı veya üretici firmalara devredebilecekler.
Sektörel Dış Ticaret Şirketlerinin (SDŞ) ortakları da, SDŞ kanalıyla ihracatı gerçekleştirmeleri ve SDŞ tarafından hak edişlerin ortaklarına devredilmesi durumunda teşviklerden faydalanabilecekler.
Üçüncü kişilere devir imkanı
İhracatçı firmalar, hak edişlerinin en fazla %85’lik kısmını, ihraç ettikleri ürünü satın aldıkları veya söz konusu ürünün ihraç edilebilmesi amacıyla gerçekleştirilen faaliyetler kapsamında mal ve hizmet satın aldıkları firmalara, kararda belirtilen giderlerin mahsubunda kullanılmak üzere devredebilecekler. Hak ediş devri yapılan firmalar da, aynı şekilde söz konusu hak edişleri üçüncü kişilere devredebilecekler.
Söz konusu devir kapsamında enerji giderleri, ihracatçı birlikleri nispi aidatları ve ihracata yönelik ürün alım-satımına ilişkin borsa tescil giderleri de değerlendirmeye alınacak.
Hangi ürüne, ne kadar ihracat iadesi yapılacak?
Kararda yer alan bazı ürünlerde ihracat iadesi yardımları şöyle:
Kümes hayvanları etleri ihracat iade miktarı 430 TL/ton, miktar barajı %41, azami ödeme oranı %14,
Yumurta 40 TL/1000 adet, miktar barajı %65, azami ödeme oranı %10,
Bal 160 TL/Ton, miktar barajı %20, azami ödeme oranı %2
Sebzeler 180 TL/Ton, miktar barajı %45, azami ödeme oranı %10
Meyveler 175 TL/Ton, miktar barajı %45, azami ödeme oranı %6
Zeytinyağı 20 TL/Ton, miktar barajı %100, azami ödeme oranı %2
Makarnalar 150 TL/Ton, miktar barajı %32, azami ödeme oranı %9
Bisküvi, gofret ve kekler 270 TL/Ton, miktar barajı %18, azami ödeme oranı %7
Meyve ve sebze suları, meyve nektarları 360 TL/Ton, miktar barajı %15, azami ödeme oranı %12.