Tarih: 29.11.2021

Ege İhracatçılarına Yumurtacı Başkan

EGE  İHRACATÇILARINA YUMURTACI   BAŞKAN
Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Genel Kurul maratonu, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği seçimleri ile start aldı. Birlik Başkanlığına, kanatlı ve yumurta sektöründen Bedri Girit seçildi.

Ege Su Ürünleri’nde Bedri Girit dönemi
Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Genel Kurulu’nda tek liste ile gidilen seçimde Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Ekiz Tavukçuluk temsilcisi Bedri Girit seçildi.
2006 yılından beri Başkanlık görevini yürüten Sinan Kızıltan (KLC Gıda), Derya Pala (Derya Tavukçuluk), Melih İşliel (Yaşar Dış Ticaret), M. Taner Ciğer (Agromey Dış Ticaret), Ufuk Atakan Demir (More Su Ürünleri), İsmail Aksoy (Kopuzmar Su Ürünleri), Selçuk Atalay (S.M.S. Gıda) ve Nedim Kalpaklıoğlu (Ege NKM Gıda) yönetim kurulundaki yerlerini korurken, Osman İşlek (İşlek Gıda) ve M. Cem Sağır (MNS Yumurta), Yönetim Kuruluna giren yeni isimler oldu.
Birlik Denetim Kurulu ise Yasemin İşsever (Abalıoğlu Yem Soya), Haluk Taktak (Bolvadin Tavukçuluk) ve Sami Hayim’den (EGE-TAV Ege Tarım Hayvancılık) oluştu.

Kızıltan: “İhracatta 1 milyar doları bu yıl aşacağız”
Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Bedri Girit’e devreden Sinan Kızıltan, genel kuruldaki konuşmasında başkanlığı döneminde gerçekleştirilen faaliyetler ve birliğin ihracat seyri ile ilgili bilgiler verdi.
Birliğin 2010 yılında 370 milyon dolar olan ihracat rakamının 2017 yılı sonunda yüzde 150’lik artışla 935 milyon dolara yükseldiğini bildiren Kızıltan, “2018 yılı içerisinde 1 milyar doları aşacağız. Bu artışta; Hong Kong, Çin, Amerika, Belçika, Meksika, İspanya, Dubai, Rusya, Almanya, Irak, İsrail başta olmak üzere dünyanın önemli pazarlarındaki fuarlara katılarak Türk su ürünleri ve hayvansal mamullerinin tanıtımını yapmamız önemli etken oldu” diye konuştu.

“Hava kargoda mutlu sona ulaşmak üzereyiz”
Fas’ta yapılan ICCAT toplantısında Türk balıkçılarının 2018 yılı için Akdeniz’de Orkinos avlanma kotasının yüzde 40 artırılarak 1010 tondan 1. 414 tona çıkarılmasını sağladıklarını dile getiren Kızıltan, “Katma değerli ürün ihracatı için hava kargoyu tercih eden Türk su ürünleri sektörü için Turkish Cargo ile ulaştıkları destinasyon sayısının artması için bir çok görüşme yaptık ve mutlu sona ulaşmak üzereyiz. Turkish Cargo, haftalık 60 tonluk yükleme garantisi istedi. Sektör olarak bu garantiyi verdik. İzmir-New York arası direkt kargo uçağı seferleri başladığı takdirde ABD’ye su ürünleri ihracatımız kısa vadede yıllık 100 milyon dolara ulaşacağına inanıyoruz” diye konuştu.
Başkanlığa seçilen Bedri Girit de, sektörün 2023 hedeflerine ulaşması için bir önceki yönetim kurulunun başlattığı projeleri devam ettireceklerini, kurumsal hafızaya önem verdiğini kaydetti.
825 milyon dolarlık teşekkür
Genel kurul sonrasında düzenlenen ödül töreninde ise Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin 2017 yılında gerçekleştirdiği 935 milyon dolarlık ihracata 825 milyon dolarlık katkı sağlayan 30 firmaya plaket verildi.