Tarih: 18.02.2020

Yum-Bir Yönetiminin TMO Ziyareti

Yum-Bir Yönetiminin   TMO Ziyareti
Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Afyon beraberindeki yönetim kurulu üyeleri  ile birlikte TMO Genel Müdürü  Ahmet GÜLDAL'ı makamında ziyaret ederek hayırlı olsun temennisinde bulunmuştur ve hububat piyasasına dair Yum-Bir’in görüşlerini aktarmıştır.
Hasat dönemi olmasına rağmen mısır tedarikinde yaşanan   sıkıntılar , artan    mısır fiyatları ile yumurta üreticilerinin TMO’dan beklentilerinin tartışıldığı  ziyarete TMO daire başkanlarından Cihan SOYALP ve Çağatay’da hazır bulunmuştur.
Döviz kurunun   ve mısır fiyatlarının aşırı yükselmesinin üreticiler tarafından   öngörülmediğini TMO yetkililerine aktaran Yum-Bir yönetimi sektörün   hammadde açısından hazırlıksız yakalandığı ve yüksek fiyatla da olsa mısır bulmakta zorluk çektiklerini belirterek    TMO’nun hububat piyasalarına   müdahale etmesini talep edilmiştir. Aksi takdirde hububat fiyatları daha da artmaya devam edecek maliyetler yumurta üretiminin sürdürülebilirliğini tehlikeye atacaktır.
TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal ise: piyasayı yakından takip ettiğini, TMO stoklarındaki yaklaşık 300 bin tonluk yemlik buğday, arpa ve mısırın   hayvancılık sektörüne satışının değerlendirilip hemen karara bağlanacağını, tarife kontenjanlarının kullanılması için hazırlık yaptıklarını söylemiştir.