• YUM-BİR DÜNYA YUMURTA GÜNÜ’NÜ İSTANBUL’DA 12 EKİM 2018 CUMA GÜNÜ YAŞAN İÇİN PROTEİN TEMASI İLE KUTLAYACAK.
  • YUMURTA, İÇİNDE BULUNDURDUĞU 12 ÇEŞİT BESİN ÖĞESİ İLE 6. AYDAN İTİBAREN HER YAŞTAKİ İNSANIN HER GÜN TÜKETMESİ GEREKEN ÖNEMLİ BESİNDİR.
  • YUMURTA, YÜKSEK BESİN ÖĞESİ İÇERİĞİNE RAĞMEN, DÜŞÜK KALORİLİDİR.
  • YUMURTA, DEĞERLİ BİR DEMİR KAYNAĞIDIR.
  • YUMURTA, GÖZ SAĞLIĞINI KORUR, FELÇ RİSKİNİ AZALTIR.
  • YUMURTA, ÇOCUKLARIN ZEKA SEVİYELERİNİN ARTIŞINDA BÜYÜK ÖLÇÜDE ETKİLİDİR.
  • YUMURTA, ZEKİ, BAŞARALI ÇOCUKLARIN YETİŞMESİ İÇİN BEYİNSEL FONKSİYONLARINI ETKİLEYEN KOLİN’İN EN YOĞUN OLDUĞU BESİNDİR.
  • YUMURTA, BESİN KALİTESİ AÇISINDAN ANNE SÜTÜNDEN SONRA İKİNCİ SIRADADIR
  • YUMURTA, DOĞAL AMBALAJI İLE HİÇ BİR ŞEKİLDE HİLE YAPILMAYAN TEK GIDADIR.
0 312 473 20 00 - 31
YUM-BİR Yumurta Üreticileri Merkez Birliği
Tıklanma Sayısı: 3151   |   Güncelleme Tarihi: 11.11.2018    Yazdır

Yumurta İhracatı Rekora Koşuyor

Yumurta İhracatı Rekora Koşuyor
Yumurta ihracatı yılın ilk on ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %18 artarak 354 milyon dolara ulaştı. Yılın sonunda ihracatın 425 milyon dolara ulaşmasını bekleyen yumurta sektörü, son on yılın rekorunu kıracak.
Türkiye’nin üretim alt yapısını sürekli geliştirerek ve kalitesini yükselterek dünya yumurta üretiminde önemli bir konuma sahip olduğunu belirten Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Derya Pala “Yumurta sektörü 22 milyar adet üretimi ile dünyada dokuzuncu, her yıl artan ihracatı ile üçüncü sırada yer alıyor. Yumurta ihracatı, yılın ilk on ayında yaşanılan maliyet ve enflasyon artışlarına rağmen %18 artarak 354 milyon dolara ulaştı. Yılın sonunda ise ihracatımızın 425 milyon dolara ulaşmasını bekliyoruz. Bu rakam ile son on yılın rekorunu kıracağız” dedi.
Yumurta ihracatının son yıllardaki seyrine ilişkin bilgi veren Pala, “YUM-BİR olarak kurulduğumuz ilk günden beri yumurta ihracatını artırmak, dış pazarı çeşitlendirmek ve tabana yaymak için önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Bu çalışmalarımızım sonucunda 2006 yılında 18,9 milyon dolar olan yumurta ihracatı her yıl artarak 2013 yılında 406,7 milyon dolara ulaştı. 2015 yılında kuş gribi salgını nedeni ile beklenmedik bir düşüş yaşayan sektör, gerek ilgili bakanlıkların gayreti gerekse üreticilerin çabaları ile kaybettiği pazarları yeniden kazanarak ihracatını artırmaya başladı. 2016 yılında 290,4 milyon dolara, 2017 yılında ise 376,7 milyon dolara yükseltti. Yumurta ihracatındaki artış yaşanılan maliyet ve enflasyon artışlarına rağmen 2018 yılında da sürdü, yılın ilk on ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %18 artarak 354 milyon dolara ulaştı. Yılın sonunda ihracatımızın 425 milyon dolara ulaşmasını bekliyoruz. Bu rakam ile son on yılın rekorunu kıracağız” dedi. 

Sektör KDV’nin % 1’e düşürülmesini talep ediyor
Sürdürülebilir bir yapıya sahip Türk Yumurta sektörünün hem kendi insanının hayvansan protein ihtiyacını karşıladığını hem de birçok ülkeye yaptığı ihracat ile insanlığın beslenmesine katkı sunduğunu ifade eden Pala, “Yumurta üreticileri olarak başarımızı gelecek yıllarda da artırarak sürdürmek istiyoruz. Bunun için kamu otoritelerinden öncelikli beklentimiz; haksız rekabete yol açan kayıt dışı tavukçuluğun önlenmesi, nüfus artışı, kişi başına tüketim ve ihracat potansiyelini temel alan bir üretim planlamasına gidilmesidir. Bir diğer talebimiz ise yumurtanın birincil üretim ve temel bir gıda maddesi olduğu gerçeğinden hareketle yumurtada KDV’nin %1’e düşürülmesi ve tüketicinin daha ucuz yumurta tüketmesinin sağlanmasıdır.” dedi. 


Yumbir | Bize Ulaşın
Site içerisinde yer alan yazılı ve görsel içerik YUM-BİR tarafından sağlanmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz, kaynak gösterilerek iktibas edilemez.
Her Hakkı Saklıdır. | © 2015