• YUM-BİR DÜNYA YUMURTA GÜNÜ’NÜ İSTANBUL’DA 12 EKİM 2018 CUMA GÜNÜ YAŞAN İÇİN PROTEİN TEMASI İLE KUTLAYACAK.
  • YUMURTA, İÇİNDE BULUNDURDUĞU 12 ÇEŞİT BESİN ÖĞESİ İLE 6. AYDAN İTİBAREN HER YAŞTAKİ İNSANIN HER GÜN TÜKETMESİ GEREKEN ÖNEMLİ BESİNDİR.
  • YUMURTA, YÜKSEK BESİN ÖĞESİ İÇERİĞİNE RAĞMEN, DÜŞÜK KALORİLİDİR.
  • YUMURTA, DEĞERLİ BİR DEMİR KAYNAĞIDIR.
  • YUMURTA, GÖZ SAĞLIĞINI KORUR, FELÇ RİSKİNİ AZALTIR.
  • YUMURTA, ÇOCUKLARIN ZEKA SEVİYELERİNİN ARTIŞINDA BÜYÜK ÖLÇÜDE ETKİLİDİR.
  • YUMURTA, ZEKİ, BAŞARALI ÇOCUKLARIN YETİŞMESİ İÇİN BEYİNSEL FONKSİYONLARINI ETKİLEYEN KOLİN’İN EN YOĞUN OLDUĞU BESİNDİR.
  • YUMURTA, BESİN KALİTESİ AÇISINDAN ANNE SÜTÜNDEN SONRA İKİNCİ SIRADADIR
  • YUMURTA, DOĞAL AMBALAJI İLE HİÇ BİR ŞEKİLDE HİLE YAPILMAYAN TEK GIDADIR.
0 312 473 20 00 - 31
YUM-BİR Yumurta Üreticileri Merkez Birliği
Tıklanma Sayısı: 15706   |   Güncelleme Tarihi: 09.06.2021    Yazdır

Yumurta sektörü zirveye hazırlanıyor

Yumurta sektörü zirveye hazırlanıyor
Yıllık 22 milyar adedi aşan üretimi ile dünya yumurta üretiminde sekizinci, 431 milyon dolara ulaşan ihracatı ile üçüncü sırada yer alan, son günlerde Irak’a ihracat kriziyle boğuşan yumurta sektöründeki son gelişmeler ve sorunlar Antalya’da gerçekleştirilecek zirvede masaya yatırılacak. 7-10 Kasım 2019 tarihleri arasında Antalya’da “Yaşam İçin Protein” teması ile gerçekleştirilecek 4. Yumurta Zirvesi sektörün tüm paydaşlarını buluşturacak. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Derya Pala, “Türk yumurta sektörü büyümeye devam ediyor, üretim alt yapısını iyileştirmeye ve kalitesini yükseltmeye her zamankinden daha fazla önem veriyor. Çünkü dünya yumurta üretimindeki yerini korumak istiyor. Bir yandan Türkiye’nin yumurta üretimi, tüketimi ve ihracatı artarken diğer yandan çeşitlenen sorunlar, artan maliyetler, ihracat pazarlarında yaşanılan rekabet üretimin sürdürülebilirliğini zora sokmaktadır. Bunun yanı sıra üreticilerin talepleri, farklı yetiştirme metotlarını gündeme getirmekte, sektörde bir değişim ve dönüşümü zorunlu kılmaktadır. Öte yandan üreticiler sofralarına gelen yumurtanın sağlıklı ve kaliteli olmasından emin olmak istiyor, yumurtanın hangi koşullarda üretildiğini, tavukların hangi yemle beslendiğini, nasıl tedavi edildiğini, barınak koşullarını bilmek istiyor. Kısacası üretimden, pazarlamaya her şey değişiyor. Yeni koşullara uyum sağlamadan üretimi sürdürmek mümkün değil.

İşte bu nedenlerle Yumurta Üreticileri Merkez Birliği olarak yumurta endüstrisinin üretim ve yönetimindeki gelişmeleri, sürdürülebilirliği, kanatlı sağlığını, koruyucu hekimlik ve tedavideki yeni yaklaşımları, kanatlı refahını, girdi fiyatlarını, tüketici eğilimlerini, yumurta pazarlamayı, içte ve dışta nasıl rekabet edebileceğimizi tartışmak üzere 7-10 Kasım 2019 tarihleri arasında Antalya’da “Yaşam İçin Protein” teması ile 4. Yumurta Zirvesi’ni düzenliyoruz. Zirvede üreticiler, tedarikçiler ve karar vericiler ile beraber olacağız. Üretimden tüketime yumurtanın yolculuğunu tartışacağız. Zirve programını katılımcı bir anlayış ile sektör paydaşlarının katkıları ile hazırladık” dedi.

A’dan Z’ye yumurta hakkında her şey bu zirvede
Zirvede “Kalite ve Pazarlama”, “İşletme Yönetimi ve Sağlık”, ”360 derece Yumurta” başlıklı üç ana oturum gerçekleştirilecek. Oturumlarda; Kamuoyu Nezdinde Yumurta Algısı ve Satın Alma Davranışları, AB’de Üretici Birlikler ve Pazarlamadaki Rolü, Hayvan refahına atılmış somut adımlar, İhracatta Devlet Yardımları ve Dahilde İşleme Rejimi, İklim Değişikliğinin Yumurta Üretimine ve Kanatlı Sağlığına etkileri, Yumurtacı İşletmelerde Karlılığa Etki Eden Faktörler, Yumurta Üretimine Ve Kanatlı Sağlığına Etkileri, Kanatlı Sağlığında Koruyucu ve Sağıltıcı Yöntemler, Oral Yolla Uygulanan Canlı Attenue Salmonella Gallinarum Aşılarıyla Hızlı ve Güçlü İmmunizasyon, Aşıların Teslim Alınması ve Çiftlikte Muhafazası konuları yetkin uzmanların sunumlarıyla katılımcılarla buluşacak. Ayrıca düzenlenecek uydu sempozyumlarında ırkların performansları, yeni nesil aşı ve ilaçlar ele alınacak.

Mehmet Yaşin ve Özgür Demirtaş da 4. Yumurta Zirvesi’nde
Zirvede yumurta dostu ünlü gazeteci-yazar Mehmet Yaşin “Yumurta Nasıl Kırılır” kitabını imzalayacak, ekonomi uzmanı Özgür Demirtaş “Dünya ve Türkiye Ekonomisi” hakkında özel bir sunum gerçekleştirecek.
http://www.yumurtazirvesi2019.org/
Yumbir | Bize Ulaşın
Site içerisinde yer alan yazılı ve görsel içerik YUM-BİR tarafından sağlanmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz, kaynak gösterilerek iktibas edilemez.
Her Hakkı Saklıdır. | © 2015