• YUM-BİR DÜNYA YUMURTA GÜNÜ’NÜ İSTANBUL’DA 12 EKİM 2018 CUMA GÜNÜ YAŞAN İÇİN PROTEİN TEMASI İLE KUTLAYACAK.
  • YUMURTA, İÇİNDE BULUNDURDUĞU 12 ÇEŞİT BESİN ÖĞESİ İLE 6. AYDAN İTİBAREN HER YAŞTAKİ İNSANIN HER GÜN TÜKETMESİ GEREKEN ÖNEMLİ BESİNDİR.
  • YUMURTA, YÜKSEK BESİN ÖĞESİ İÇERİĞİNE RAĞMEN, DÜŞÜK KALORİLİDİR.
  • YUMURTA, DEĞERLİ BİR DEMİR KAYNAĞIDIR.
  • YUMURTA, GÖZ SAĞLIĞINI KORUR, FELÇ RİSKİNİ AZALTIR.
  • YUMURTA, ÇOCUKLARIN ZEKA SEVİYELERİNİN ARTIŞINDA BÜYÜK ÖLÇÜDE ETKİLİDİR.
  • YUMURTA, ZEKİ, BAŞARALI ÇOCUKLARIN YETİŞMESİ İÇİN BEYİNSEL FONKSİYONLARINI ETKİLEYEN KOLİN’İN EN YOĞUN OLDUĞU BESİNDİR.
  • YUMURTA, BESİN KALİTESİ AÇISINDAN ANNE SÜTÜNDEN SONRA İKİNCİ SIRADADIR
  • YUMURTA, DOĞAL AMBALAJI İLE HİÇ BİR ŞEKİLDE HİLE YAPILMAYAN TEK GIDADIR.
0 312 473 20 00 - 31
YUM-BİR Yumurta Üreticileri Merkez Birliği
Tıklanma Sayısı: 11192   |   Güncelleme Tarihi: 23.07.2016    Yazdır

Organik etiketini koyunca her fiyat mubah

Organik etiketini koyunca her fiyat mubah

Yumurta sektöründe üretim fazlası ve organik yumurta sorunu yaşanıyor. Endüstriyel üreticiler, 20 kuruşa ürettikleri yumurtayı 17 kuruşa satmak zorunda kalırken, 25 kuruşa üretilen organik yumurta 1 TL’ye alıcı buluyor. Yüksek kar nedeniyle piyasada bol bulunan organik yumurtalar ise yeterince denetlenmiyor.
Yumurta sektörünün Rusya ile ticareti olmadığını ancak özellikle organik tavuk üretiminden dolayı üretim fazlalığının daha da arttığı belirtiliyor. Sektörde üretim fazlalığı sorunu devam ederken, organik yumurta diye üretilen yumurtaların ne kadar sağlıklı koşullarda üretildiğinin bilinmediğine dikkat çeken Ege İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Üyesi ve Kanatlı Tanıtım Grubu Başkan Yardımcısı Derya Pala, ‘Halkta endüstriyel yumurtayı tavuk yapmıyor, başka bir şey yedirilip yumurta alınıyormuş gibi bir algı oluşturuldu. Dolayısıyla halk da köy tavuğu, organik tavuk ve gezen tavuklara yöneldi. Bu da sektöre ciddi zarar verdi. Denetimler sağlıklı yapılmıyor’ dedi.

Fazlalık 6 aydır sorun yaratıyor
Yumurta sektörünün Rusya krizinden etkilenmediğini çünkü Rusya’yla yumurta ticareti yapmadıklarını belirten Pala, ‘Yumurta ticaretinde sorun yok ama sektörde ciddi sorunlar var. 7 ay önceki gibi üretim fazlası sorunu devam ediyor. Özellikle yaz aylarıyla birlikte üretim daha da arttı. Organik ve gezen tavuk konusuna devletin, bakanlığın, valilik ve belediyelerin destek vermesiyle her taraf bu tavuklarla doldu. Hastalık açısından çok büyük bir risk doğuran bu üretim modeli sektördeki üretimi daha da arttırdı. Bu nedenle de sektör son 6 aydır kan ağlıyor’ ifadelerini kullandı.

Organik yumurtalar 4 kat pahalı
Organik yumurta adı altında yumurtaların üzerine tavuk pisliği sürülerek normal fiyatının 3-4 katına satıldığını hatırlatan Pala, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Son derece anti-hijyenik koşullarda yetiştirilen hayvanların yumurtaları vatandaşa ne yazık ki daha pahalıya satılıyor. Halkta endüstriyel yumurtayı tavuk yapmıyor, başka bir şey yedirilip yumurta alınıyormuş gibi bir algı oluşturuldu. Dolayısıyla halkta köy tavuğu, organik tavuk ve gezen tavuklara yöneldi. Bu da sektöre ciddi zarar verdi. Denetimlerin sağlıklı yapılmadığı bu üretim biçiminde 300’ün üzerinde tavuk yetiştiren firmaların bizlerin tabi olduğu prosedüre tabi olması gerekiyor. Kanunen bunu olması gerekirken pratikte durumun çok farklı olduğunu görüyoruz. 300 tavuk ürettiklerini söyleyenlerin 3000 tavuk ürettiklerini biliyoruz. Bu konuda da yetkililer bir şey yapmıyor. Zaten bu durum da denetimlerin yetersiz olduğunu gösteriyor. Bizlere her türlü zorluk çıkarılıyor, bürokraside her türlü engelle karşılaşıyoruz. Ancak diğer tarafta ellerini kollarını sallayarak 250-300 tavuk yetiştiriyormuş görüntüsüyle üretim yapıyorlar. Bu üretimler de son derece kontrolsüz yapılıyor.’

Nefes alacak alanımız yok
Çevre ve Tarım bakanlıklarının yanı sıra iş güvenliğinden bile sorumlu tutulup, nerdeyse nefes alacak alanlarının kalmadığını söyleyen Pala, ‘Bu şartlarda 20 kuruşa ürettiğimiz yumurtayı 17 kuruşlara satmak zorunda kalıyoruz. Organik, köy tavuğu ya da gezen tavuk adı altında üretim yapanlar ise, en ufak bir bürokratik engelle karşılaşmadan 25 kuruşa ürettikleri yumurtayı 1 liraya satıyor. Bu durum da alanda ciddi anlamda haksız rekabet, denetimsizlik, hastalık açısından büyük bir risk, kontrolsüz üretime yol açıyor. Gıda güvenliği açısından HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Point – Tehlike Analizleri ve Kritik Kontrol Noktaları) kurallarına uyuyoruz ama onların neye uyarak üretim yaptıklarını bilmiyoruz. Durum böyleyken ne yazık ki halkın algısı organik tavuk daha sağlıklı yönünde oluştu. Bakanlık da bu konuda hiçbir şey yapmıyor. Ne olduğu belirsiz kişilerin gezen tavuk yumurtasını sağlıklı ama diğerlerinin sağlıksız olduğu yönündeki açıklamalarına da tepkisiz kalınıyor. Bütün bunlar da sektörün bu hale gelmesine yol açtı’ dedi.

Yumbir | Bize Ulaşın
Site içerisinde yer alan yazılı ve görsel içerik YUM-BİR tarafından sağlanmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz, kaynak gösterilerek iktibas edilemez.
Her Hakkı Saklıdır. | © 2015