• YUM-BİR DÜNYA YUMURTA GÜNÜ’NÜ İSTANBUL’DA 12 EKİM 2018 CUMA GÜNÜ YAŞAN İÇİN PROTEİN TEMASI İLE KUTLAYACAK.
  • YUMURTA, İÇİNDE BULUNDURDUĞU 12 ÇEŞİT BESİN ÖĞESİ İLE 6. AYDAN İTİBAREN HER YAŞTAKİ İNSANIN HER GÜN TÜKETMESİ GEREKEN ÖNEMLİ BESİNDİR.
  • YUMURTA, YÜKSEK BESİN ÖĞESİ İÇERİĞİNE RAĞMEN, DÜŞÜK KALORİLİDİR.
  • YUMURTA, DEĞERLİ BİR DEMİR KAYNAĞIDIR.
  • YUMURTA, GÖZ SAĞLIĞINI KORUR, FELÇ RİSKİNİ AZALTIR.
  • YUMURTA, ÇOCUKLARIN ZEKA SEVİYELERİNİN ARTIŞINDA BÜYÜK ÖLÇÜDE ETKİLİDİR.
  • YUMURTA, ZEKİ, BAŞARALI ÇOCUKLARIN YETİŞMESİ İÇİN BEYİNSEL FONKSİYONLARINI ETKİLEYEN KOLİN’İN EN YOĞUN OLDUĞU BESİNDİR.
  • YUMURTA, BESİN KALİTESİ AÇISINDAN ANNE SÜTÜNDEN SONRA İKİNCİ SIRADADIR
  • YUMURTA, DOĞAL AMBALAJI İLE HİÇ BİR ŞEKİLDE HİLE YAPILMAYAN TEK GIDADIR.
0 312 473 20 00 - 31
YUM-BİR Yumurta Üreticileri Merkez Birliği
Tıklanma Sayısı: 1866   |   Güncelleme Tarihi: 19.08.2016    Yazdır

DIŞ PAZARDA ÇEŞİTLİLİĞİ ARTIRMAK İÇİN TAŞIN ALTINA ELİMİZİ KOYDUK

Dış pazarda çeşitliliği artırmak için taşın altına elimizi koyduk

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Rusya ile girilen son pazar krizinin, ülke olarak pazar çeşitliliğine ne kadar ihtiyacımız olduğunu ortaya koyduğunu belirterek, bu konuda taşın altına ellerini koyduklarını ve bu çerçevede bakanlık bünyesinde sivil mekanizmalarla çalışabilecek Dış Pazar Strateji Grubu kurulduğunu söyledi.
Türkiye-Gürcistan Tarım Yürütme Komitesi ve Tarımsal İş Forumu'na katılmak üzere Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e gelen Çelik, program kapsamında ilk olarak kahvaltıda Türk iş adamları ile bir araya geldi.
Bakan Çelik, göreve gelmesinin ardından Türkiye'de tarımsal ürünlerin dışında ihracata yönelik kanatlı hayvanlar ve yumurta sektöründe ciddi sorunlar yaşandığını belirterek, "Rusya ile girdiğimiz son pazar krizi, bizim pazar çeşitliliğine ne kadar ihtiyacımız olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle tarım sektöründe tek ülke ile çalışma süreçlerini geçtik. Çünkü yanı başımızda savaşlar var. Irak'ta, Suriye'de huzursuzluklar var. Rusya ile de beklenmedik bir anda kriz yaşadıktan sonra pazar çeşitliliğinin ne kadar önemli olduğunu çok daha net bir şekilde gördük. Bu olumsuzlukları olumluluğa tahvil etmek gerektiğini düşündük. Teknik heyetlerimizi Çin'e ve Uzak Doğu'ya gönderdik. Gördük ki alışılageldiğimizin dışında çok ciddi pazarlar var." diye konuştu.
Bakanlığın bu konuda taşın altına elini koymaya karar verdiğini ifade eden Çelik, bu çerçevede bakanlık bünyesinde de sivil mekanizmalarla çalışabilecek Dış Pazar Strateji Grubu kurulduğunu söyledi.
Gürcistan ile Türkiye arasındaki ticaret imkânlarının, iki ülkenin iş dünyasının bir araya gelmesiyle ortaya çıkacağına işaret eden Çelik, iki ülke açısından yatırım ve ticari faaliyetlere girilmesi konusunda var olan potansiyelin en verimli şekilde kullanılacağını vurguladı.
Tarımsal işbirliğini artırmaya yönelik olarak gerçekleştirilen baş başa görüşmelerinin ardından Çelik ile Gü
rcistan Tarım Bakanı Otar Danelia, heyetler arası görüşmelere başkanlık etti.
Yumbir | Bize Ulaşın
Site içerisinde yer alan yazılı ve görsel içerik YUM-BİR tarafından sağlanmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz, kaynak gösterilerek iktibas edilemez.
Her Hakkı Saklıdır. | © 2015