• YUM-BİR DÜNYA YUMURTA GÜNÜ’NÜ İSTANBUL’DA 12 EKİM 2018 CUMA GÜNÜ YAŞAN İÇİN PROTEİN TEMASI İLE KUTLAYACAK.
  • YUMURTA, İÇİNDE BULUNDURDUĞU 12 ÇEŞİT BESİN ÖĞESİ İLE 6. AYDAN İTİBAREN HER YAŞTAKİ İNSANIN HER GÜN TÜKETMESİ GEREKEN ÖNEMLİ BESİNDİR.
  • YUMURTA, YÜKSEK BESİN ÖĞESİ İÇERİĞİNE RAĞMEN, DÜŞÜK KALORİLİDİR.
  • YUMURTA, DEĞERLİ BİR DEMİR KAYNAĞIDIR.
  • YUMURTA, GÖZ SAĞLIĞINI KORUR, FELÇ RİSKİNİ AZALTIR.
  • YUMURTA, ÇOCUKLARIN ZEKA SEVİYELERİNİN ARTIŞINDA BÜYÜK ÖLÇÜDE ETKİLİDİR.
  • YUMURTA, ZEKİ, BAŞARALI ÇOCUKLARIN YETİŞMESİ İÇİN BEYİNSEL FONKSİYONLARINI ETKİLEYEN KOLİN’İN EN YOĞUN OLDUĞU BESİNDİR.
  • YUMURTA, BESİN KALİTESİ AÇISINDAN ANNE SÜTÜNDEN SONRA İKİNCİ SIRADADIR
  • YUMURTA, DOĞAL AMBALAJI İLE HİÇ BİR ŞEKİLDE HİLE YAPILMAYAN TEK GIDADIR.
0 312 473 20 00 - 31
YUM-BİR Yumurta Üreticileri Merkez Birliği
Tıklanma Sayısı: 3588   |   Güncelleme Tarihi: 05.03.2018    Yazdır

Ulusal Salmonella Kontrol Programı yürürlükte!

Ulusal Salmonella Kontrol Programı yürürlükte!
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, “Kanatlı Hayvanlardan ve Gıdalardan Salmonella İzlenmesi ve Kontrol Programlarının Geliştirilmesi Projesi” çıktısı olarak Ulusal Salmonella Kontrol Programı yayınladı.
“Kanatlı Hayvanlardan ve Gıdalardan Salmonella İzlenmesi ve Kontrol Programlarının Geliştirilmesi Projesi”, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi işbirliğinde 2014-2017 yılları arasında yürütüldü.
Proje ile ülkemizde birincil üretim dâhil yem ve gıda zincirinin ilgili aşamalarında izleme yapılması, Sağlık Bakanlığı verilerine göre halk sağlığı önemi olan serotipler göz önüne alınarak hedefler belirlenmesi ve birincil üretimde etkenlerin azaltılmasına yönelik ‘Ulusal Salmonella Kontrol Programı’ oluşturulması amaçlandı.
14 bine yakın materyal incelendi
Proje kapsamında kanatlı ve kanatlı ürünlerinden toplam 13.552 materyal incelendi. Proje sonucunda broyler, hindi, damızlık, kesimhane ve gıda örneklerinde baskın serotipin Salmonella Infantis, yumurtacılarda Salmonella Kentucky olduğu tespit edildi.
Projenin tamamlanmasının ardından Ulusal Salmonella Kontrol Programı yayınlandı. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, kontrol programına dahil olmak isteyen kanatlı işletmelerinin, programın yayınlanmasını müteakiben 6 ay içinde, kendi işletme yapılarına uygun kontrol programlarını hazırlayarak onay için Bakanlığa sunmaları gerektiğini açıkladı.
Programa dahil olmak isteyen işletmelerin, kontrol programında yer alan tedbirlere uyması gerekiyor.
Programın hedefleri
Ulusal Salmonella Kontrol Programı ile kanatlı sektöründe broyler, yumurtacı tavuklar ve hindilerde AB ülkelerinde olduğu gibi halk sağlığı bakımından önemli Salmonella serotipleri arasında olan S.Enteritidis ve S.Typhimurium sıklığının yüzde 1 düzeyinin altında olmasının sağlanması hedefleniyor.
Programın hayata geçirilmesinin; gıda kaynaklı Salmonella enfeksiyonu görülme insidansının düşürülmesi ve başta insan ve hayvan sağlığının korunması ile Kanatlı sektöründeki ihracat artışı ve ticari faaliyetlerin daha geniş yelpazede sürdürülmesinde olumlu etkilerinin olacağı değerlendiriliyor.

 
Yumbir | Bize Ulaşın
Site içerisinde yer alan yazılı ve görsel içerik YUM-BİR tarafından sağlanmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz, kaynak gösterilerek iktibas edilemez.
Her Hakkı Saklıdır. | © 2015