• YUM-BİR DÜNYA YUMURTA GÜNÜ’NÜ İSTANBUL’DA 12 EKİM 2018 CUMA GÜNÜ YAŞAN İÇİN PROTEİN TEMASI İLE KUTLAYACAK.
  • YUMURTA, İÇİNDE BULUNDURDUĞU 12 ÇEŞİT BESİN ÖĞESİ İLE 6. AYDAN İTİBAREN HER YAŞTAKİ İNSANIN HER GÜN TÜKETMESİ GEREKEN ÖNEMLİ BESİNDİR.
  • YUMURTA, YÜKSEK BESİN ÖĞESİ İÇERİĞİNE RAĞMEN, DÜŞÜK KALORİLİDİR.
  • YUMURTA, DEĞERLİ BİR DEMİR KAYNAĞIDIR.
  • YUMURTA, GÖZ SAĞLIĞINI KORUR, FELÇ RİSKİNİ AZALTIR.
  • YUMURTA, ÇOCUKLARIN ZEKA SEVİYELERİNİN ARTIŞINDA BÜYÜK ÖLÇÜDE ETKİLİDİR.
  • YUMURTA, ZEKİ, BAŞARALI ÇOCUKLARIN YETİŞMESİ İÇİN BEYİNSEL FONKSİYONLARINI ETKİLEYEN KOLİN’İN EN YOĞUN OLDUĞU BESİNDİR.
  • YUMURTA, BESİN KALİTESİ AÇISINDAN ANNE SÜTÜNDEN SONRA İKİNCİ SIRADADIR
  • YUMURTA, DOĞAL AMBALAJI İLE HİÇ BİR ŞEKİLDE HİLE YAPILMAYAN TEK GIDADIR.
0 312 473 20 00 - 31
YUM-BİR Yumurta Üreticileri Merkez Birliği
Tıklanma Sayısı: 3515   |   Güncelleme Tarihi: 23.10.2018    Yazdır

Afyon:Yumurta fiyatlarını düşürdük ancak tüketiciye yansımayacağından endişe ediyoroz

Yumurta Üreticileri yumurta fiyatlarını düşürdü ancak tüketiciye yansımayacağından endişe ediyor

Bilindiği üzere son dönemlerde devletimiz enflasyona olumsuz etki eden ürünleri piyasaya süren firma ve kurumlardan olumlu destek ve katkı beklemektedir. Türkiye Yumurta Üreticileri Merkez  Birliği olarak biz de kayıtlı üreticilerimizden “Enflasyonla Topyekün Mücadele”ye destek vererek, ürünlerinin fiyatını, oluşacak piyasa fiyatından % 10 aşağı çekmelerini istemekteyiz.
Ancak burada bazı hususları belirtmekte fayda görüyoruz. Yumurta üreticileri olarak zaman zaman yumurta fiyatlarına ilişkin haksız eleştirilere maruz kalıyoruz.
Oysa yumurtanın üreticiden çıkış fiyatını, gerçek değerini, maliyetlerimizi bilenler bize hak veriyorlar.
Yumurta fiyatları, zarar eden üreticinin sürü kesimi ile o döneme denk gelen ani taleplerle arz talep dengesinin piyasa etkenleriyle birleşmesinden oluşmaktadır. Biz üreticilerin ne kadar canını yaksa da ürün fiyatımızı maliyetimize göre kendimiz belirleyemiyoruz. Belirleyebilseydik, zarar ettiğimiz dönemler, sektörde batışlar, sürü kesimleri olmaz, ani fiyat artışları da oluşmazdı.
Bizlerin zarar ediyoruz diye feryat ettiğimiz günler ile tüketicilerin pahalı alıyoruz diye feryat ettiği günler farklı zamanlardadır. Bu durumun yıl ortalaması alındığında üreticiye maliyeti civarında az kâr ile yansımaktadır. Tüketicinin yıl ortalamasında ödediği miktar değişmese de zarar edip batan üretici yerine başka birileri kâr edebilmektedir.

“Yumurtada fiyat düşüşünün kalıcılığı maliyet kalemlerine bağlı”
Yumurta Üreticileri Merkez Birliği olarak üyelerimizin yumurtasını pazarlama yetkimiz olmadığı için, yumurta fiyatlarının oluşmasında etkin değiliz. Biz sadece oluşmuş fiyatları haftalık olarak üyelerimize duyuruyoruz. Buna rağmen enflasyonla mücadeleye katkı ve destek olmak adına, Türkiye Yumurta Üreticileri Birliği olarak kayıtlı üreticilerimizden Enflasyonla Topyekun  Mücadeleye destek vererek, ürünlerinin fiyatını, oluşacak piyasa fiyatından % 10 aşağı çekmelerini istemekteyiz.
Diğer yandan piyasada beklenen etkinin görülmesi için üreticinin % 10 aşağı fiyatla satılması yetmez. Yumurta fiyatlarında düşüşün kalıcı olmasının maliyet kalemlerine bağlı olduğunu da unutmamak gerekir. Üreticinin talebi, yemde ve emsal ürünlerde olduğu gibi toptan ticarette KDV’nin % 1 uygulanmasıdır.

“Üreticinin makul kârla sattığı ürünü aracı tüccar ve marketlerin de makul kâr ile satmaları gerekiyor”
Bizim asıl üzerine eğilmemiz gereken bir değer konu üreticiden tüketiciye, arada yüksek kâr marjı uygulayan kesimlerin kâr marjlarını makul seviyeye çekmelerini sağlamaktır. Kâr marjları % olarak hesaplandığı için ürün fiyatını yüksek tutmak yüksek kâr anlamına gelmektedir. Marketlerin bu yapısı üretici tüketici devlet üçgeninde olumsuzluklara sebep olmaktadır.
Üreticinin maliyeti üzerine makul kârla sattığı ürünü aracı tüccar ve marketlerin de makul kâr ile satmaları gerekmektedir.
Diğer taraftan Yumurta fiyatları izlenirken gözden ırak tutulmaması gereken bir husus da kayıt dışı üretilen bazı yumurtaların “köy tavuğu yumurtası, gezen tavuk yumurtası” gibi adlarla 75-100 Krş gibi yüksek fiyatlarla piyasada satılmasıdır.

Kamuoyunun bilgilerine sunarım.
Saygılarımla,

İbrahim Afyon
Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Başkanı

Yumbir | Bize Ulaşın
Site içerisinde yer alan yazılı ve görsel içerik YUM-BİR tarafından sağlanmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz, kaynak gösterilerek iktibas edilemez.
Her Hakkı Saklıdır. | © 2015